Pigmentové skvrny přidávají ženě vizuálně deset až patnáct let věku

Proč dochází k tvorbě pigmentových skvrn a jak s nimi bojovat ?

Po létě bývá naše pokožka suchá, dehydrovaná, skvrnitá nebo šupinatá a čím jsme starší, tím se stav pokožky zhoršuje a skrvny se objevují i na těle. Tvorba flíčků je vedle vrásek dalším znakem stárnutí. Tyto pigmentové skrvny, vznikají především díky působení UV záření, proto je nutné pokožku chránit kvalitními kosmetickými přípravky.

Pigmentové skvrny jsou hnědá místa, která se vytvoří poruchou tvorby nebo rozložení kožního mazu. Pigmentových skrvn je spousta druhů, charakter a příčina jejich vzniku může být velmi různá a těžko se dá jednoznačně určit. 

Hnědé zabarvení způsobují buňky melanocyty, které se nacházejí v kůži, v okolí mazových žláz či ve folikulech, společně s keratinocyty – buňkami pokožky. Při slunečním záření se zvyšuje výskyt a aktivita těchto buněk, což znamená i větší produkci kožního barviva (melaninu), která způsobí právě hnědé zabarvení.

Příčiny tvorby pigmentových skrvn 

Příčin je mnoho. Může to být například i volba špatných kosmetických přípravků či léků, které když se zkombinují s UV zářením zapříčíní množení skvrn. Dále může být hyperpigmentace(tvorba pig. skvrn) způsobena metabolickým onemocněním, která se mohou projevit poruchami tvorby fyziologických barviv, ale tento jev je spíše vzácností.

Pigmentové skrvny nejsou zdraví nebezpečné, ale z kosmetického hlediska jsou neestetické.

Druhy pigmentových skvrn

  • Lentigo – vyskytují se okolo středního věku u žen i mužů, nejčastěji na rukách a obličeji a jejich barva se nemění podle množství slunečního záření, jemuž jsou vystaveny
  • Ephelides – vyskytují se na hlavně na obličeji a mění barvu podle intenzity slunečního záření
  • Chloasma – vznikají vlivem hormonální nerovnováhy nejčastěji v obličeji
  • Melasma – větší ložiska vyskytující se hlavně na obličeji (čelo, spánky) a krku převážně u žen, reagují na UV záření a mohou sami vymizet


Dále je můžeme rozlišit podle původu na:

Vrozené hyperpigmentace – ty se projevují jako pihy. Jsou geneticky podmíněné a mají je hlavně rusovlásky či světlovlasí lidé. Nejčastěji se objevují na obličeji, pažích, hrudníku či zádech.

Získané hyperpigmentace – tento typ pigmentových skvrn postihuje hlavně lidi s vyšším fototypem. Vyskytuje se u žen středního věku, ale stoupá i u mužů. Většinou nemá jen jednu příčinu, ale je to složitý chemický děj, nejčastěji vyvolán kombinací UV záření a hormonálních změn, například těhotenství či antikoncepce, přičemž ženy užívající antikoncepci tvoří asi 20%, proto by měly prevenci věnovat pozornost.

Jak tedy vzniku pigmentových skrvn zabránit??

Příčinou vzniku hyperpigmentace tedy mohou být hormonální vlivy, používání nevhodné kosmetiky, těhotenství, menopauza, genetická informace a UV záření. 
 
Skvrny, které jsou vyvolané působením hormonů většinou zmizí samy, napříkald po porodu. Ovšem když přetrvávají několik měsíců, je vhodné ukončit užívání hormonálních léků (např. antikoncepce.) 

Proti skvrnám, které vznikají UV zářením, je nejlepší celoročně používat ochranné UV přípravky omezit pobyt na přímém slunci. Na trhu jsou také bělící či zesvětlující přípravků, jejichž používání je také vhodné.

Pokud již pigmentové skrvny máme, je dnes již spousta možností jak se jich zbavit. 

Můžeme se jich zbavit pomocí léků, hlavně retinoidem, hydrochinonem či kyselinou diovou, které ovlivní tvorbu melaninu a pomahájí rychlejší obnově kůže, ovšem také mohou kůži nepříjemně podráždit.

Další možností je použití leaserového ošetření, které ale bohužel nezaručí jejich opětovnou tvorbu. Lasery využívají   přednostního vychytávaní energie laserového paprsku pigmentem zbarvenými buňkami. Dochází tak k selektivní fototermolýze, která odstraňuje zbarvení buněk.

Použití chemického peelingu, který odstraní vrchní vrtsvy pokožky I s melaninem je také dobrá volba, ale ten nepůsobí na melanocyty ani tvorbu melaninu. Využívá se při něm kyselina glykolová, salicylová nebo trichlóroctová. Málo z přípravků se dá použít doma, většinou musí ošetření provést lékař, protože může dojít k silnému podráždění pokožky.

Pokud je pigment uložen ve svrchních vrstvách pokožky, je účinná metoda zvaná IPL – intenzivní pulsní světlo. IPL vede k tzv. fotorejuvenaci, ta omladí pokožku a odstraní nežádoucí kosmetické vady.

Pokud již pigmentové skrvny máme, je nejvhodnější konzultace s lékařem, který doporučí nejvhodnější metodu a poradí vám s dalším postupem léčby.

Naše tipy:

PUREDERM Kolagenová pleťová maska s vitamíny E a C

Tato kolagenová esenciální vitamínová maska s vitamíny E a C je speciální buničitou maskou  navrženou tak, aby do pleti proniklo co nejvíce aktivní složek v ní obsažených.

Aktivní složky: kolagem vitamín E a C, výtažek z kořene lékořice.

Díky vitamínu C bude pokožka viditelně prozářena, hydratována a vyživena. Na pomáhá sjednocovat barevný tonus pleti a zesvětlovat pigmentační skvrny.

Kolagen a vitamín E zlepšuje  elasticitu pokožky a výtažek z kořene lékořice chrání pokožku před škodlivými vlivy a celkově ji uzdravuje.

Kořen z lékořice: chrání pokožku před škodlivými vlivy životního prostředí a uzdravuje poškozenou nebo podrážděnou pokožku.

Výsledkem je čistá, hydratovaná a obnovená pokožka bez pigmentačních skvrn.


MINCER Hyaluron Revital Čisticí a bělící pleťová maska 2v1 peeling + maska s orchidejíPeelingová pleťová maska - pro pleť s nerovnoměrnou pigmentací – vybělí vaše pigmentové skvrny a rozzáří  Vaši pleť. 

Peeling: odstraňuje odumřelou vrstvu pokožky a aktivuje pronikání do hlubokých vrstev kůže. Stahuje póry, vyhlazuje pokožku a sjednocuje její barevný tón.

Maska:  vyrovnává barvu, zvlhčuje, vyhlazuje pokožku a rozjasňuje ji.

Aktivní složky: výtažek z japonské mandarinky a avokáda, fytokomplex, bambucké máslo, Alantoin, Retinol, vzácná purpurová orchidej, d-Panthenol.

 

Mincer Pleťová maska z bílé hlíny SPA


Hydratační pleťová maska od SPA PROFESSIONAL z bílé hlíny je určena pro pleť s nerovnoměrnou pigmentací. Bílá hlína neutralizuje nečistoty v pleti, působí hydratačně a zároveň pleť zklidňuje. Obsahuje bělící Phyto-komplex, který napomáhá ke sjednocení barvy pleti a OXYLASTIL- složku, která okysličuje pleťové buňky.

Aktivní složky: bílá hlína, bělící fytokomplex, Oxylastil.

Tato řada  SPA Professional získala ocenění  " Oskar v kosmetice " za rok 2007,

 

MINCER Anti Allergique Hydratační denní krém na pigmentační skvrny Hydratační denní krém na pigmentační skvrny.Vhodný pro všechny typy pleti bez věkového omezení.

  • Intenzivně hydratuje pokožku
  • Vyběluje nežádoucí pigmentační skvrny
  • Chrání pokožku před škodlivým UVA/UVB zářením.

 
Aktivní složky: fytokomplex, výtažek z japonské mandarinky,bambucké máslo, Abyssian olej, Pentavitin, zvhlčující UREA, vitamín E, d-Panthenol, Alantoin, UVA/UVB filtry.

Tato řada získala ocenění Oscar v kosmetice pro rok 2006