Zamilovaný Valentýn

 Už v polovině ledna výlohy všech obchodů počínají měnit barvu na červenou a plnit se spoustou mnohdy kýčovitých dekorací ve tvaru srdce – připravují se na 14. února, den, kdy má podle českého občanského kalendáře svátek Valentýn. My si ho však dnes spojíme především se svátkem, který v mnoha lidech vyvolává rozporuplné reakce – jedni jej považují jen za americký import a raději si počkají na první máj, aby svou lásku políbili pod rozkvetlou třešní, druzí si jej nenechají ujít a potěší svou drahou polovičku bonboniérou nebo některým z valentýnských dárečků, však první máj je za dlouho, a také, proč si nechat ujít další z příležitostí, jak svého drahého nebo svou milou potěšit?

 K nám se tento svátek dostal až po roce 1989, ale v Americe jej znají už od počátku 20.století, kdy se známý výrobce přáníček, Walter Scott, potřeboval dostat z finanční krize a vypustil do světa první valentýnky, přáníčka pojmenovaná po nejspíše katolickém knězi, který žil ve třetím století. Nehledě na to, že se s jistotou neví, kdo přesně svatý Valentýn byl, ani kdy přesně zemřel, a legend o jeho životě kolují spousty, Walter Scott se odvolal na tu, podle které údajně císař Claudius II. zakazoval vojákům sňatky, protože se bál, že by nechtěli jít v případě potřeby do boje, a raději by zůstali u svých žen a dětí. Svatý Valentýn se ale tomuto příkazu vzepřel a milenecké páry tajně oddával, za což byl uvržen do žaláře, kde se stihl zamilovat do slepé dcery dozorce a vrátit jí zrak. Nebylo mu to však nic platné, protože jej císař nakonec nechal popravit. Poslední vzkaz, který údajně své milé poslal, byl zakončen slovy „Od tvého Valenýna“.

Proto se dříve k tomuto svátku posílala přáníčka, často anonymní, pouze s tímto podpisem – od tvého Valentýna, ale v dnešní době je sortiment dárků, které můžeme svým milým k tomuto dni koupit, opravdu široký – téměř jakýkoliv produkt můžete koupit ve „valentýnské“ verzi – bonboniéry, optické myši, mýdla či polštářky ve tvaru srdce, trička se zamilovanými citáty, ale také žertovné předměty, například toaletní papír s potiskem polibků. Květinami ženu sice potěšíte, ale ty jí můžete dát i k jiné příležitosti, proč ji v tento den nepotěšit zamilovaným šperkem ve tvaru srdce? A tip pro ženy – večer svému drahému jistě zpříjemníte, zapálíte-li svíčku ve tvaru srdce a do postele si zalezete se speciálními srdíčkovými bonbóny, případně speciálním valentýnským vínem, které můžete koupit v našem e-shopu.