Kosmetika se šnečím extraktem

Kosmetika se šnečím extraktem

Šnečí sliz. Zní to odporně? Možná, avšak látka, kterou dokáže vyprodukovat jen hlemýžď má tak výjimečné účinky na pleť, že se vyplatí překonat předsudky.

šnek1

Hlemýždí sekret se získává většinou ručně, na specializovaných farmách, např. v Chile, z hlemýžďů kropenatých – Helix (Cornu) aspersa (O.F. Müller, 1774). Hlemýžď tuto látku vypouští, cítí-li se ohrožen, „sběrači“ proto obvykle používají dřevěné hůlky, kterými plže dráždí. Litry sekretu putují z farem do laboratoří, kde jsou analyzovány, čištěny a filtrovány do podoby kosmetické ingredience SSF (Snail Secretion Filtrate). Většina krémů a sér dostupných na trhu je vyrobena s obsahem 10–15 % filtrátu. Korejská značka Missha udává obsah až 40 % a chilská Elicina až 80 %.

NÁHODNÝ OBJEV

Vlastnosti hlemýždího sekretu náhodně objevil španělský onkolog Rafael Abad, když v 60. letech minulého století zkoumal v laboratoři účinky radioterapie pro léčbu rakoviny. Pokusy prováděl na hlemýždích a všiml si, že v sebeobraně vypouštějí látku, která se výrazně liší od slizu, jenž za sebou běžně zanechávají při plazení. Abad rovněž zaznamenal, že drobná poranění vzniklá radiací na tělech hlemýžďů se velmi rychle hojí. 
To ho přivedlo na nápad otestovat hojivé účinky této substance i na lidské pokožce. (Existuje i legenda, podle které si léčivých účinků hlemýždího sekretu na pokožku poprvé všimli chilští farmáři během práce na hlemýždích farmách. Odřeniny a řezné ranky, vzniklé při práci, se jim totiž na rukou velmi rychle a vždy bezproblémově hojily.)

NECHAT PLAZIT PO POKOŽCE?

Kosmetika se šnečím extraktem zažívá takový boom, že v některých pražských salonech dokonce nabízejí ošetření, během nějž klientkám přikládají plazící se živočichy přímo na očištěný obličej. Zde je důležité upozornit, že látka tvořící lepkavou stopu, kterou za sebou hlemýždi zanechávají při plazení, je odlišná od té, která se používá pro dermatologické účely. Léčivé účinky na pleť má hlemýždí sekret, který se tvoří mezi tělem plže a ulitou, když se plž lekne a stáhne dovnitř.

PROČ TO FUNGUJE?

Filtrát hlemýždího sekretu obsahuje několik blahodárných složek:

 • Alantoin:  regeneruje kožní tkáň 
a vyhlazuje podrážděnou pokožku
 • Kolagen a elastinproteiny, jež jsou 
hlavními složkami pojivové tkáně lidské kůže
 • Kyselinu glykolovou:  exfoliant, který 
odstraňuje odumřelé buňky a tak pomáhá 
ostatním účinným látkám proniknout 
hlouběji a napravit poškozenou tkáň
 • Kyselinu hyaluronovou:  hydratační 
a regenerační látka, zvlhčuje a zjemňuje pleť

Účinky hlemýždího sekretu:

 • Zjemnění vrásek
 • Mírná exfoliace
 • Napomáhá hojení ran a popálenin
 • Řeší strie v 1. a 2. stadiu
 • (červené a světle růžové zbarvení)
 • Snižuje keloidní jizvy
 • Léčí akné a jeho projevy (jizvy, flíčky, 
tmavší pigmentace, nečistoty, mastná pleť)
 • Pomáhá odstranit bradavice

STUDIE

Řekové před 5 lety provedli studii, které se zúčastnilo 27 pacientů, 15 mužů a 12 žen ve věku 22 až 69 let. Všichni měli vážnější dílčí popáleniny v obličeji, které byly léčeny nanášením krému s vysokým obsahem extraktu Helix aspersa 2x denně. V kontrolní skupině bylo dalších 16 podobně postižených pacientů, kteří podstupovali léčbu konvenční mastí na popáleniny. Při porovnání se ukázalo, že u skupiny léčené krémem Elicina s hlemýždím výtažkem bylo hojení v průměru o 2 dny kratší, navíc s menší bolestivostí po aplikaci. Zdroj: Dimosthenis T. et al: The efficacy of Helix aspersa Müller extract in the healing of partial thickness burns: 2009; 20: 219-222

Jihokorejská osmitýdenní, dvojitě zaslepená studie studentů medicíny měla ukázat, zda se krém s hlemýždím extraktem hodí i pro léčbu mírné až středně závažné akné. U pacientů, kteří si na postižená místa aplikovali přípravek s hlemýždím extraktem, došlo k redukování aknózních lézí, erytému a zanícených míst o 2 až 4 týdny rychleji než u kontrolní skupiny. Zdroj: Jin Young-Jung et al: The Curative Effect of Elicina Cream on Mild-to-Moderate Acne, september 2006 - June 2007, Dermatology Clinic, YonseiUniversity College of Medicine

V našem eshopu můžete zakoupit kosmetiku se šnečím extraktem značek Victoria Beauty a Purederm.

https://www.youtube.com/watch?v=lBPjXcPJeSE

http://www.salondoma.cz/sneci-kosmetika/